Łeba – Port otwarty. Nie tylko dla żeglarzy

Łeba, znana powszechnie z Słowińskiego Parku Narodowego i ruchomych wydm. Powierzchnia największa wydmy ma  500 hektarów, a najwyższa Łącka Góra jest wysoka na 42 m. Wielu żeglarzy może więc być zaskoczonych cumując w urokliwej, otoczonej lasami marinie.  Cumujący tu żeglarze mogą naprawdę czuć się komfortowo, bo jachty nie sąsiadują z dużym czy małym portem. Jakie są zalety mariny w Łebie mówi Julia Tomicka, Prezeska Zarządu Portu Jachtowego w Łebie w rozmowie dla GospodarkaMorska.pl z Markiem Grzybowskim.



Port Jachtowy ma ściśle określone zadania. Jak zwięźle można scharakteryzować profil działalności portu?

Główną działalnością portu jest działalność usługowa, wspomagająca turystykę morską, w porcie funkcjonują również obiekty noclegowe, restauracja, campingi parkingi. Jest też hangar na potrzeby remontów jednostek oraz przechowywania sprzętu. Marina ma pirs o długości 156 m.  

W Łebie wyraźnie dominują funkcje związane z obsługą ruchu turystycznego. Jak marina przetrwała czas pandemii COVID-19?

Pandemia pozbawiła spółkę przychodów z działalności gastronomicznej i hotelowej. Przychody te zapewniały dotąd utrzymanie ciągłości funkcjonowania portu w okresie jesienno-zimowym. Latem  ubiegłego roku ze względu na pandemię Covid-19 znacznie ograniczony był również  międzynarodowy ruch jednostek pływających. Spowodowało to spadek przychodów z działalności przystani żeglarskiej. Zarząd portu umiejętnie gospodarując  finansami spółki jest w stanie przetrwać ten trudny czas. Korzystamy  z zaoszczędzonych zasobów finansowych. Nie podejmujemy żadnych wielkich inwestycji, utrzymujemy wszystkie miejsca pracy.

Niedaleko od Łeby będą powstawać morskie farmy wiatrowe. Czy port w Łebie ma szansę włączyć się w świadczenie usług dla firm, które będą działać w tym biznesie?

Port jachtowy w Łebie dysponuje odpowiednim zapleczem. Może więc tu być  zabezpieczenie serwisowe do obsługi morskich farm wiatrowych. Włączyliśmy się aktywnie w proces rozmów z deweloperami zainteresowanymi terenami portu. Zamierzamy włączyć się w obszar aktywności związany z budową i eksploatacją farm wiatrowych  poprzez udostępnienie pracownikom z firm działających w tej branży miejsc noclegowych i  gastronomi oraz w pomoc techniczną.

Więcej: https://www.gospodarkamorska.pl/leba-port-otwarty-nie-tylko-dla-zeglarzy-57280